Hidrodinamik Lab.

ESOGÜ hidromekanik laboratuarı ESOGÜ rektörlüğünün ve Bilimsel Araştırma Projelerinin destekleri ile 2013 yılında kurulmuştur. Laboratuar yaklaşık 200 m2 kapalı alana sahiptir. Laboratuarda yan duvarları temperli cam ve tabanı paslanmaz çelik olan 10 m uzunluğunda, 60 cm yüksekliğinde ve 40 cm genişliğinde yatay bir deney kanalı mevcuttur. Kanal içindeki akımın rejimini kontrol edebilmek için kanal giriş ve çıkışında düşey ve eğimli kapaklar mevcuttur. Kanalda batık ve serbest hidrolik sıçrama deneyleri, değişik geometrilerdeki köprü ayakları etrafındaki akım deneyleri, üçgen ve geniş başlıklı savakların üzerinde oluşan akıma ait deneyler yapılabilmektedir.

 

Deney kanalında ihtiyaç duyulan su laboratuar binası dışında yer alan 100 m3 net hacme sahip gömme su deposundan maksimum debisi 100 lt/s olan düşey milli bir pompa ile sağlanmaktadır. Kanaldan geçen suyun debisi kanalı besleyen boru üzerine monte edilmiş ultrasonik debimetre ile ölçülmektedir. Kanal girişindeki vana ile kanaldan geçen debi elle ayarlanabilmektedir. Kanaldaki akıma ait hız ve türbülans büyüklükleri Nortek marka 25 Hz veri toplama kapasitesine sahip Akustik Doppler Hızölçer ile ölçülmektedir. Kanal içindeki herhangi bir noktadaki suyun hızını ölçebilmek için hızölçer kanal üzerindeki raylar üzerinde hareket edebilen bir arabaya monte edilmiştir. Akustik Doppler Hızölçer herhangi bir noktadaki hızı anlık olarak ölçebildiği için elde edilen verilerden türbülans karakteristikleri elde edilebilmektedir. Böylece herhangi bir su yapısının etrafındaki akım detaylı olarak analiz edilebilmektedir.

ESOGÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim Dalı Laboratuvarı Sorumlusu Dr. Ender Demirel YouTUBE kanalına ABONE olmayı unutmayınız.